Knauf Knauf
atpakaļ

Koka un ģipšakmens ugunsdrošību pierāda K260 tests

Koka un ģipšakmens ugunsdrošību pierāda K260 tests

https://youtu.be/yS9Truldmdg

Latvija ir bagāta ar dabas resursiem, ko var un vajag izmantot būvniecībā. Pateicoties tehnoloģiskajiem sasniegumiem būvmateriālu ražošanas un celtniecības metožu jomās, tepat uz vietas iegūstamais koks un ģipšakmens ir ideāli piemēroti izejmateriāli videi un cilvēkam draudzīgu, drošu, energoefektīvu un ilgtspējīgu ēku celtniecībai. Citviet pasaulē, piemēram, Skandināvijas valstīs un Kanādā, gan vienstāvu, gan daudzstāvu dzīvojamo un sabiedrisko koka ēku būvniecība ir laika gaitā pārbaudīta un ļoti populāra prakse. Attiecīgi sagatavoti lietaskoki, dažāda veida un pielietojuma Knauf gipškartona plāksnes, FireWin ugunsdrošās krāsas, apmetumi u. c. materiāli – tas viss rada milzu potenciālu koka ēku būvniecībai Latvijā.

Mūsdienu koka ēku drošību uzskatāmi parāda šī gada 11. janvārī Knauf rūpnīcā Sauriešos veiktais kapsulācijas metodes K260 ugunsnoturības tests, kurā bez Knauf speciālistiem piedalījās arī Ekonomikas Ministrijas, VGUD, koka māju ražotāja Cross Timber Systems (Jelgavas rūpnīca) un inspicēšanas firmas Inspecta pārstāvji. Praktiskam dedzināšanas testam bija sagatavotas divas identiskas 8 m2 koka ēkas: viena ar sienām no 15 cm bieziem CLT masīvkoka paneļiem, otra - no tikpat bieziem iekapsulētiem CLT paneļiem. Ēku griesti un sienas, kā arī logu un durvju ailes bija divās kārtās apšūtas ar paaugstinātas mehāniskās iedarbības plāksnēm Knauf Blue, bet grīdas – ar dubultām Knauf Brown plāksnēm. Abas koka ēkas vienlaicīgi aizdedzināja un ļāva tām degt vienu stundu. Maksimālā uguns slodze no 1200 MJ/m2 tika paaugstināta līdz 1400 MJ/m2, degšanas laikā sasniedzot ap tūkstoti grādu augstu temperatūru.

Testa rezultāti parādīja, ka CLT koka paneļu ēkai plākšņu degšanas ātrums bija ~0,8 mm/min, 150 mm CLT plāksne atbilda ugunsnoturības pakāpei REI 60, bet ēkai, kuras apdarē izmantotas Knauf Blue (DFH2IR) ģipškartona plāksnes, pilnībā tika nodrošināta ne tikai REI 60, bet arī K260. Secinājums - šī kapsulācijas metode novērš koka aizdegšanos un notur ugunsslodzi, kas atbilst LBN 201 normai.

Pēc uguns nodzēšanas, noņemot Knauf Blue plāksnes no sienām, bija uzskatāmi redzams, ka visi masīvkoka paneļi palikuši pilnībā uguns neskarti. Nesošās dzelzs konstrukcijas šādā situācijā noteikti deformētos, zaudējot nestspēju.

Andris Veinbergs

SIA Knauf tehniskais vadītājs